Sn.Bakanımız Bülent TÜFENKCİ,Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüz Yeni Hizmet Binası Kompleksinin Temelini Attı.

Yeşilyurt İlçesi İkizce Mahallesi mevkiinde bulunan Bölge Müdürlüğümüz yeni hizmet binası kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi.törene Bakanımız Bülent Tüfenkci,Malatya Valimiz Mustafa Toprak,Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin,Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Bürokratları,Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,çok sayıda İl Protokol üyesi,Bakanlığımıza bağlı Gümrük Müdürlükleri çalışanları ile vatandaşlar katıldı.


Yeni hizmet binası içerisinde Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü,Tasfiye İşletme Müdürlüğü,Malatya Gümrük Müdürlüğü,Malatya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü,Malatya Ticaret İl Müdürlüğü yer alacak.
Temel atma törenin açılışında konuşan Bölge Müdürümüz Havva Eksilmez,"Bölge Müdürlüğümüz hizmet binası ihtiyacı için,arsa temininden,imar,proje çalışmaları dahil bugüne dek geçen süreçte,öncelikle yüksek himayeleri nedeniyle sayın bakanımıza,emeği geçen tüm bakanlık yöneticilerimize,yakın ilgileri nedeniyle sayın valimize,Malatya Defterdarlığına,Yeşilyurt Belediye Başkanlığına,özellikle projelendirme sürecindeki destek ve ilgilerinden ötürü Sn.Süleyman Kamçı valimize,
Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ve Bakanlığımızın hızlı ve kolay ticaret misyonuyla;projemizin hayata geçmesi için özveri ve heyecanla gayretlerini ortaya koyan,her kademedeki personelime,en içten teşekkürlerimi sunuyor,yapımına başlanan gümrük kompleksinin,ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.
Ayrıca,temelini attığımız inşaatımızın,burada bulunan tüm paydaşlarımızın da katkılarıyla bir an önce bitirilerek hizmete girmesini temenni ediyorum."dedi.
Malatya Valimiz Mustafa Toprak ise,"Bu güzel tesisin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.Öncelikle Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum, bu yatırımın, bu hizmetin buraya kazandırılacak olmasından, programa alınmasından, sonuçlandırılmasından ve bu aşamaya kadar getirilmesinden dolayı. Talimatları doğrultusunda bizde tüm arkadaşlarımız birlikte burada talimatlarını uygulamaya çalıştık. İlimizden ve Ankara’dan katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İlimizde dünden bu yana yoğun bir trafik var, ilimiz açılışlara, temel atmalara, önemli yatırımlara, hizmetlere konu oluyor.  Hükümetimizin, Büyükşehir Belediyemizin,  bürokratik yapımızın ve tüm katılımcıların destekleri ile büyük bir uyum içerisinde Malatya ilimizi talimatlarınız çerçevesinde iyi bir noktaya getirmek amacıyla el birliği ile güç birliği ile çalışıyoruz.Devletimizin Hükümranlığını, İthalatını, İhracatını ortaya koyan Gümrük Yönetimi ve Ticaret önemli çalışmalar. Bu tesisimiz tamamlandığında tüm iş âleminin ve sanayi kuruluşlarının da hizmetlerini ve faaliyetlerini de kolaylaştıracak.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci de,bölge ve Malatya için, kentin ticareti, ihracatı ve ithalatının gelişmesi noktasında önemli bir hizmet binasının temeli atmak için Malatya'ya geldiklerini belirtti. 
Hizmet binasının hayırlı olmasını dileyen Tüfenkci, Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün yeni hizmet binasının bölgeye bağlı iller için de daha çağdaş, daha rahat ortamlarda hizmet verilmesi açısından önemli olduğunu dile getirdi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığını temsilinede yakışmayan binanın yenilenmesi konusunda göreve geldikten sonra var olan projeyi hızlandırdıklarını ifade etti. 

Yeni hizmet binasında depo alanları, bölge ve il müdürlükleri, ticaret müdürlüğü, misafirhane ve sosyal tesislerin bulunacağını anlatan Tüfenkci, kompleksin toplam ihale bedelinin 11 milyon lirayı aştığını söyledi.

Binanın Türkiye'deki bölge müdürlükleri arasında fark oluşturacağını vurgulayan Tüfenkci, "Doğrusu Malatya'ya da bu yakışır diye düşünüyorum. Kompleks, yaklaşık 17 bin 500 metrekare alan içerisinde yer alacak modern bir bina olacak. Malatya'nın gelişen ticareti, artan ihracatı, ithalatı ve 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) hayata geçmesiyle bu inşaat sayesinde gümrük işlemlerinin daha hızlı ve modern bir şekilde gerçekleştirmek suretiyle Malatya'mıza, ülkemize, dış ticaretimize de büyük katkılar sunacaktır. Burada yapacağımız tasfiye işletme müdürlüğümüzün binası da bu kompleksin içerisinde yer alacak. Oradaki depolar, verilecek hizmetler, çevre illere bu noktadan verilecek. Malatya kavşak noktası olacak." diye konuştu.  

Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün başta Malatya olmak üzere Elazığ, Kahramanmaraş ve Sivas gibi gerek bugün gerekse de gelecekteki ticaret potansiyeliyle ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan ticaret merkezlerine hizmet verdiğini aktaran Tüfenkci, "4 kentin de 2015'teki 2,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğu göz önüne alınırsa, bölgedeki ticaretin dinamizminin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bölge Müdürlüğümüzün ve gümrük müdürlüklerimizin hizmet kalitesindeki ehemmiyeti de net bir biçimde bu vesileyle gözlemlemekteyiz." dedi.

Kompleks yapımı için başlattıkları çalışmaları 600 gün olarak ihale ettiklerini ancak firma yetkilileriyle görüşerek bunu biraz daha öne çekmek için söz alacaklarını vurgulayan Bakan Bülent Tüfenkci, "600 günün Malatya için geç olduğunu düşünüyorum, inşallah bunu 500 güne düşürmek için firma yetkilileriyle görüşeceğiz. Bunu düşürmemiz gerekiyor. O şekilde çalışmamız lazım. Para hazır, siz takviye yapacaksınız, çalışacaksınız. Biz bunu 500 günde bitirip, diğer bölge müdürlüklerine de örnek olacağız." ifadelerini kullandı.
Bakanımız Bülent Tüfenkci'nin konuşmasının ardından kurban kesilimi yapılarak daha sonra hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törenizimizden Görseller:Bölge Müdürlüğümüz Yeni Hizmet Binası Kompleksinin Bitmiş Görselleri: